biuletyn

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika powstało z myślą o osobach, które z racji wieku lub niepełnosprawności nie mogą samodzielnie udać się w dniu wyborów do lokalu wyborczego.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosować przez pełnomocnika mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Z możliwości tej mogą skorzystać także osoby, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

  1. całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  2. całkowitej niezdolności do pracy;
  3. niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  4. orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
  5. orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów,

a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Nie mogą głosować przez pełnomocnika osoby przebywające w:

  1. zakładach opieki zdrowotnej,
  2. domach pomocy społecznej,
  3. zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
  4. wyborcy głosujący korespondencyjnie.

Kto może być moim pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej dzielnicy, co osoba, która udziela pełnomocnictwa. Pełnomocnikiem nie może być osoba, wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania tego wyborcy, który udziela pełnomocnictwa. Pełnomocnikiem nie może być też mąż zaufania ani kandydat w danych wyborach.

Ilu wyborców może reprezentować pełnomocnik?
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Pełnomocnikiem dwóch osób można być jedynie, jeżeli co najmniej jedną z nich jest ojciec, matka, dziadek, babcia lub inne osoby, zwane wstępnymi albo syn, córka, wnuk, wnuczka i inni, tak zwani zstępni. Można też przyjąć pełnomocnictwo od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do osoby, która udziela pełnomocnictwa.

Jak zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika?
Jeżeli chcesz udzielić pełnomocnictwa do głosowania w Twoim imieniu musisz złożyć wniosek o sporządzenie pełnomocnictwa do burmistrza dzielnicy, w której jesteś wpisany do rejestru wyborców. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Wniosek powinieneś złożyć najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów czyli do 6 października 2023 r. Wniosek możesz wysłać pocztą. Może go również złożyć w urzędzie dzielnicy w Twoim imieniu ktoś z rodziny, znajomych lub sąsiadów. Wniosek musisz podpisać, a jeżeli nie możesz tego zrobić, może go podpisać za Ciebie osoba, która ma być Twoim pełnomocnikiem.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. pisemną zgodę osoby, która będzie Twoim pełnomocnikiem, że przyjmuje pełnomocnictwo;
  2. kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli w dniu głosowania nie będziesz miał ukończonych 60 lat.

W jaki sposób sporządzany jest akt pełnomocnictwa?
Akt pełnomocnictwa zostanie sporządzony w miejscu Twojego zamieszkania lub w innym miejscu na terenie dzielnicy, jeżeli o to poprosisz. Akt ten zostanie sporządzony przed pracownikiem urzędu dzielnicy upoważnionym do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Czy można cofnąć udzielone pełnomocnictwo?
Masz prawo cofnąć pełnomocnictwo:

  1. jeżeli zagłosujesz osobiście, a Twój pełnomocnik nie zagłosował przed Tobą. Twoje głosowanie osobiste automatycznie unieważnia pełnomocnictwo,
  2. jeżeli złożysz stosowne oświadczenie:
  • burmistrzowi najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów,
  • właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, jeśli Twój pełnomocnik nie zagłosował wcześniej. 

 

WNIOSEK O SPORZĄDZENIE AKTU PEŁNOMOCNICTWA

ZGODA NA PRZYJĘCIE PEŁNOMOCNICTWA