biuletyn

Głosowanie w miejscu pobytu czasowego

Wybierając się w podróż, na urlop lub w delegację nie jesteśmy pozbawieni prawa głosu. Możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie lub dzielnicy, na terenie której będziemy przebywać w dniu 15 października 2023 r.

Chcesz 15 października 2023 r. wypełnić swój obywatelski obowiązek, ale chcesz to zrobić poza miejscem zamieszkania?

1. Dopisz się do spisu wyborców
  2. lub skorzystaj z zaświadczenia o prawie do głosowania

Jeżeli w dniu wyborów będziesz przebywać w szpitalu, sanatorium, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, także będziesz mógł w nim zagłosować. Dyrektor danej jednostki powiadomi cię, że zostałeś wpisany do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania utworzonego w takim miejscu.

Dopisanie do spisu wyborców

Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, na terenie której będziesz przebywać w dniu 15 października 2023 r. Wniosek taki złożysz w urzędzie właściwym ze względu na miejsce pobytu. Osoby wybierające się na wyjazdy zagraniczne mogą głosować za granicą po dopisaniu się we właściwej ambasadzie lub konsulacie, czyli miejscu, w którym będzie utworzona obwodowa komisja wyborcza. To samo dotyczy polskich statków morskich. Wykaz utworzonych obwodów za granicą opublikuje Minister Spraw Zagranicznych na swojej stronie, najpóźniej do 25 września 2023 r.

WNIOSEK O UJĘCIE W STAŁYM OBWODZIE GŁOSOWANIA

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Inną formą głosowania poza stałym miejscem pobytu jest skorzystanie z zaświadczenia o prawie do głosowania.

Zaświadczenie takie można uzyskać w każdym urzędzie dzielnicy w Warszawie, a także w każdym urzędzie gminy. Z otrzymanym zaświadczeniem możemy oddać swój głos w dowolnej obwodowej komisji wyborczej na terenie kraju lub zagranicą.

Uwaga! Po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania zostaniemy wykreśleni ze spisu wyborów, w którym byliśmy ujęci. W razie utraty zaświadczenia o prawie do głosowania nie ma możliwości wydania jego duplikatu co oznaczać będzie, że jego utrata – czy to ze względu na zniszczenie, czy też kradzież – pozbawi nas prawa głosu.

WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O PRAWIE DO GŁOSOWANIA