baner1

baner2

baner3

baner4

OTWARTA SIEĆ ŚWIATŁOWODOWA W GMINIE GNIEZNO

OTWARTA SIEĆ ŚWIATŁOWODOWA W GMINIE GNIEZNO

Na terenie gminy Gniezno dostępna jest otwarta sieć światłowodowa. Od zwykłej sieci światłowodowej różni się tym, że mieszkańcy będący w jej zasięgu mogą wybierać spośród ofert różnych dostawców Internetu. Co więcej, mogą zmieniać je w przyszłości bez konieczności wykonywania nowej instalacji w domu. Dzieje się tak, ponieważ spółka Fiberhost, udostępnia swoją infrastrukturę światłowodową zainteresowanym dostawcom usług – zarówno ogólnopolskim jak i lokalnym. Dzięki temu nie ma konieczności budowania kolejnych sieci i ingerowania w środowisko naturalne oraz krajobraz. W ten sposób zyskują wszyscy.   

Światłowód – dlaczego warto?

Internetowe łącze światłowodowe to obecnie najlepszy sposób korzystania z Internetu. Przede wszystkim dzięki najwyżej prędkości oraz niezawodności. Internet radiowy nie daje gwarancji prędkości, a dodatkowo wpływają na niego zmiany pogody – potrafi przestać działać, gdy pada deszcz lub śnieg. Internet z sieci komórkowej (LTE) ma często limit pobranych danych i również jest podatny na zakłócenia. 

Światłowód, w zależności od oferty, może służyć także do odbioru nowoczesnej telewizji – w najwyższej jakości, bez konieczności dopasowywania się do nowych standardów nadawania.

Co więcej, światłowód jest technologią, która cały czas jest rozwijana, dzięki czemu w przyszłości Internet będzie mógł być jeszcze szybszy.

Jak sprawdzić, czy adres jest w zasięgu otwartej sieci?

Wystarczy wejść na stronę www.fiberhost.com i kliknąć w zakładkę ,,Sprawdź zasięg”. Po wpisaniu adresu od razu uzyska się informacje o tym, czy dana lokalizacja jest w zasięgu otwartej sieci światłowodowej. Jeśli tak, pojawi się także informacja o dostawcach, z których oferty można skorzystać.

Co należy zrobić, jeśli adres nie jest w zasięgu? W takiej zgłoś do nas swój adres. Zrobisz to łatwo za pomocą zakładki ,,Sprawdź zasięg”, a wtedy:

  1. Zgłoszenie przejdzie analizę pod kątem zainteresowania usługami na tym terenie (im więcej zgłoszeń z jednego obszaru, tym większe szanse na to, że sieć tam powstanie).
  2. Sprawdzimy, czy budowa sieci na tym terenie jest możliwa, a jeśli tak - jakie będą jej koszty. 
  3. Jeśli inwestycja może się udać, poinformujemy o tym mailowo lub telefonicznie.  

Prosimy mieszkańców o cierpliwość. Skontaktujemy się z osobami, które dokonały zgłoszenia dopiero w momencie, kiedy budowa sieci ma szasnę być zrealizowana.    

Dlaczego niektóre adresy nie są w zasięgu sieci? 

Podstawową kwestią jest opłacalność podłączenia konkretnego adresu. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na tę decyzję są uzyskane zgody formalne, w przypadku odmowy (czasem tylko jednego właściciela posesji), Fiberhost jest zmuszony zrezygnować z realizacji.

Kolejną kwestią, na którą zwracamy uwagę jest to, jak dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się sieć, która została wybudowana wcześniej. Dlatego biorąc pod uwagę kolejne projekty inwestycyjne i obszary, na których miałyby one być realizowane, analizujemy to, na jaką skalę mieszkańcy korzystają z już dostępnych usług światłowodowych.  

Więcej informacji o otwartych sieciach światłowodowych dostępnych jest na stronie internetowej – fiberhost.com.

fiberhost

Aktualne programy

Przedszkole
Wyższa jakość kształcenia
Akademia Kompetencji Cyfrowych
Zdalna Szkoła +
Fundusz Dróg Samorządowych
Senior +
grant_gops
fundusze2014-2018
Inwestowanie w kształcenie
Maluch +
Liderzy Konsultacji Społecznych
Zdalna Szkoła
Fundusz Dróg Samorządowych
Akademia Kompetencji Cyfrowych
grant_gops
Zdalna Szkoła +
Senior +
Inwestowanie w kształcenie
Maluch +
Liderzy Konsultacji Społecznych
Zdalna Szkoła